NEWS

() Sponsor gratitude visit from ITU Pars Rocket Team

 

ITU Pars Rocket Team members, to whom we are proud and happy to be one of the sponsors, visited our Tuzla Head Office.

Pars Rocket Team, which represented our country with success in the most prestigious competition in the United States in the Intercollegiate Rocket Engineering Competition (Spaceport America Cup), thanked Birleşik Metal for support and presented a photo of the rockets launched in the competition as a souvenir. We wish Pars Rocket success in all the competitions they will participate in the future.


İTÜ PARS ROKET TAKIMI

 

İTÜ PARS ROKET TAKIMI
2012 yılında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde kuruldu. Aynı yıl içerisinde Tripoli Seviye 2 sertifikasını alarak ülkemizde bir ilki başardı.

2013 yılında da ilklere devam eden Pars, itki test standını ve ilk sivil roket fırlatma rampasını üretmiştir.

2014 yılında yine ilklere imza atarak Türkiye'nin tek hibrit yakıtlı roket motorunu tasarlayıp üretmiş ve ateşlemiş, bu yıl içerisinde IREC'te de varlık göstermiş olup ülkemizi temsil eden tek takım unvanına erişmiştir.

2015 yılında grup yoğun bir çalışma gerçekleştirmiş ve İstiklal isimli roketiyle kusursuz bir atışla IREC'te takdir toplamıştır.

2016 yılında da bu yarışmaya katılmış Amerika'nın ünlü MIT, Yale gibi üniversitelerini geride bırakarak 6. olmuştur.

2017 yılında IREC'e katılmış ve hibrit yakıtlı roketiyle teknik rapor ve tasarımdan tam puan almış bu başarıyla 3. olmuştur.

Pars Roket Grubu 31 Mayıs 2018'de Tuz Gölünde Anadolu-2 isimli roketiyle ülkemizde başarıyla fırlatılan ilk hibrit yakıtlı roketini üretme unvanını da kazanmıştır, aynı sene içerisinde Haziran ayındaysa Amerika'da da hibrit roketini başarıyla uçurmuş ve kurtarmıştır. Pars Teknofest'in roket yarışmasının hazırlanması ve düzenlenmesinde yardımcı olmuş ayrıca jüri olarak varlık göstermiştir. Pars Roket Grubu ülkemizin de "Uzay Yarışı"nda söz sahibi olmasını sağlamak adına çalışmalarını azimle sürdürmektedir.

Birleşik Metal 3995 5

OTHER NEWS